Program

The meeting will commence at lunchtime on Tuesday 27th June and finish at lunchtime on Thursday 29th June.

Download Full Program

PROGRAM SUMMARY
Tuesday June 27
13:00-13:55 Registration / arrival tea and coffee
13:55- 14:00 Welcome remarks
14:00-16:00 Session 1 Chair – Michelle Henstridge
14:00-14:45 Trudi Schupbach
14:45-15:15 Elina Hypponen
15:15-15:30 Matthew Piper
15:30-15:45 Dan Hesselson
15:45-16:15 Afternoon Tea
16:15-17:45 Session 2 Chair – Patricia Jusuf
16:15-17:00 Anna Huttenlocher
17:00-17:15 Donna Denton
17:15-17:30 Ilia Voskoboinik
17:30-17:45 Poster talks
17:45-19:00 Poster session
19:30-21:00 Dinner (BBQ dinner in restaurant)

Wednesday June 28
8:30-10:30 Session 3 Chair – Massimo Hilliard
08:30-09:15 Pierre-Pascal Lenck Santini
09:15-09:45 Marina Kennerson
09:45-10:00 Nicole Van Bergen
10:00-10:15 Richard Burke
10:15-10:30 Morgan Newman
10:30-11:00 Morning Tea
11:00-13:00 Session 4 Chair – Coral Warr
11:00-11:45 Hugo Bellen
11:45-12:30 Phil Hieter
12:30-13:00 Discussion on setting up Australian network of partnerships between model organism and medical researchers
13:00-14:00 Lunch
14:00-15:30 Session 5 Chair – Brent Neumann
14:00-14:45 Sandhya Koushika
14:45-15:00 Rob Bryson-Richardson
15:00-15:15 Mirana Ramialison
15:15-15:30 Peter Houwelling
15:30-16:15 Afternoon Tea and Poster session
16:15-18:15 Session 6 Chair – Travis Johnson
16:15-17.00 Eric Wieschaus
17:00-17:30 Patrick Tam
17:30-17:45 Nigel Laing
17:45-18:00 Sureshkumar Balasubramanian
18:00-18:15 Marina Carpinelli
19:00 Dinner (three courses in restaurant)

Thursday June 29
8:30-10:30 Session 7 Chair – Sandra Cooper
08:30-09:15 Daniel MacArthur
09:15-09:45 John Christodoulou
09:45-10:30 Heather Best/Tamar Sztal
10:00-10:15 Linda Parsons
10:15-10:30 Ian Smyth
10:30-11:00 Morning Tea
11:00-13:00 Session 8 Chair – Ben Hogan
11:00-11:30 Kathryn North
11:30-12:00 Moira O’Bryan
12:00-12:15 Michael Lardelli
12:15-12:30 Leanne Dibbens
12:30-12:45 Kelly Smith
12:45-13:00 Gary Hime
13.00 Conference close